Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní tipy


Zdraví

V San Andreas nejsou žádné lékárničky kromě velmi vzácných výjimek. Budete muset chodit jíst do různých občerstvení, která jsou rozmístěna po celém státě San Andreas. Pamatujte, že musíte nechat CJe najíst každých 48hodin (herních), aby neztrácel váhu. Také když uložíte hru nebo vás zabásnou policisté, tak se musíte najíst.


Peníze

Docela brzy se může stát, že budete utrácet peníze za jídlo, zbraně aj. A když si konečně všimnete, že máte málo peněz, můžete zkusit nějaké R3 mise (taxikářské mise, hasičské, atd.) nebo vyzkoušet s trochou štěstí (najdete ho ve statistikách) hazardní hry. Další možnost je okrádat dealery nesoucí většinou vysokou peněžní částku.


Fyzička

Budete muset udržovat CJe ve skvělé kondici. Po celém státě jsou rozházeny tělocvičny, ve kterých můžete získat hodně síly (muscle). Při pěstních soubojích můžete způsobit větší poškození, když máte velkou sílu. Takže jestli máte problémy s porážením instruktorů ve cvičebnách, tak si nejdříve vymakejte svaly na maximum.


Zbraně

CJ lépe ovládá zbraně pokud je často používá a tento skill můžete vylepšovat na střelnici v Ammu-Nation po celém státě. Můžete upravovat ne pouze přesnost a nabíjení, ale také držení zbraně,pohyb při střelbě a dokonce držení dvou zbraní.


Oblečení

Oblečení opravdu dělá člověka v San Andreas. Zamiřte do nějakého butiku pro oblečení. Každý další kus nového oblečení, které zvyšuje jeho respekt, zvyšuje jeho sebevědomí. Když začnete hru, Binco, Pro-Laps a SubUrban jsou otevřeny pořád. Jak jednou vejdete do San Fierra, otevře se obchod Zip. A v Las Venturas se otevře obchod Victim. A konečně až se znovu vrátíte do Los Santos otevře se i Didier Sachs obchod.


Školy

Školy nejen zlepšují dovednosti, které již umíte s vozidly, ale mohou vás také naučit pár věcí, které o vozidlech v SA ještě nevíte! První školu, kterou navštívite bude v San Fierru. V ní se naučíte pořádně řídit auto. Další škola se nachází v Terra Robadě. Jedná se o školu, která vás naučí řídit člun či velkou loď. Předposlední škola je pak pilotní škola, z jejíhož názvu můžete vyčíst, že půjde o školu, v níž se naučíte řídit letadla. Poslední školou je motorkářská škola, umístěna v Las Venturas, kousek od letiště.
Všeobecné herní tipy


GTA: San Andreas je obrovská hra. A přináší hodně zábavy: mise, pouliční závody, války mezi gangy a mnoho dalšího, však vy víte. Je tu toho tolik, že je dobré mít nějaký plán, jak na to. Proto je tu pro vás tento malý průvodce. Nehledejte grafy, stránky informací, které můžete najít v jakékoliv jiné příručce. Toto jsou užitečné tipy a postupy k vaší cestě k bohatství, přímo od lidí, které vychovaly ulice Los Santos, San Fierro a Las Venturas. Zkuste to s naším průvodcem, snažíme se umocnit váš zážitek z této skvělé hry.

Škola létání

Už jste zkoušeli Zerovy mise? Pokud se vám povedlo dodělat první obranou misi, budete zděšeni, když zjistíte, že následující úkoly jsou mnohem bláznivější. Dobrou zprávou však je, že rádiem ovládané letouny poskytnou ovládání stejně pohodlné, jako jejich „velcí bratři“, takže také vrtulníkové mise jsou celkem snadné, pokud máte trpělivost, nebo když jste hodně létali ve Vice City. Dvouplošníky však budou pravděpodobně vaší noční můrou. Naštěstí je možné podstoupit malou praxi předem, dokonce bez pilotního průkazu. Zamiřte až k vrcholu kopce na jih od San Fierrského letiště a najděte Cropduster. Ten vám dá solidní příklad práce ostříleného pilota. Létání je mnohem snadnější pokud si přepnete kameru do pohledu první osoby – úmorné používání řídící páky se rázem stane lepším a dovolí vám snadněji měnit směr.


Rozhodnutí…

Jako obvykle má GTA hrdina velkou kapacitu pro zbraně, avšak pouze pro jednu z každé skupiny. V různých stádiích hry budete muset konat obtížná rozhodnutí: nechat si slušnou zbraň, u které máte neubývající zásoby střeliva, nebo vyměnit za novou, které toho více dokáže, ale je těžší s ní chodit. Obecně řečeno je lepší jít s tou lepší zbraní. V O.G. Locově misi Madd Dogg's Rhymes musíte vniknout do Mad Doggovy vily, ve kterém nastane asi vaše první setkání s pistolí s tlumičem, extrémně vzácným druhem, který má svou výhodu - tichost. Samozřejmě se vymění vaše předcházející obyčejná pistol, pro kterou jsou náboje levné a snadno sehnatelné. To je normálně v pořádku, pokud chcete být nenápadní. V jiném případě určitě použijete těžký kulomet (SGMs seberete jednou Rusům v přístavu – pořádný SMGs, který používají je rychlejší a silnější než mnohé jiné zbraně. Avšak když začnou pouliční bitky, dobrá zbraň bez nábojů vám bude na nic). Samozřejmě si můžete myslet něco jiného, než toto naše diktování, ale místo toho byste si měli užívat…ale věřte nám.


Zvládnutí pronásledovacích misí

Las Venturas přidává hře nová dobrodružství: pronásledovací mise. Nenechte se ale oklamat. Není to tak jednoduché. Snažíte se dosáhnout na různé body na mapě, dosáhnete jednoho, ale dosáhnout další je už složitější. Zjednodušte si to a vžijte se do střelců. Nemiřte tam, kde jsou, ale tam, kde se zanedlouho pravděpodobně objeví. Bohužel, není žádné snadné řešení, ale pamatujte – mapa je váš největší přítel. V misi s policejní motorkou se snažíte setkat s nákladním autem – to se pohybuje po městě, zkuste mu jít naproti.


Barevné obleky

Jistě, každý si chce vykračovat po ulici v tyrkysovém saku, ale nenechme se zmást: v životě jsou i důležitější věci než vypadat skvěle (nebo dokonce zatraceně skvěle). Je to povznášející pocit, když jdete po Las Venturas v promočeném kožichu z ještěrek. Roste vám respekt, máte větší ozbrojený doprovod, stáváte se mocnějším ,ale přesto je dobré zůstat důvěryhodný své rodině a zůstat u Grove Family zelené.


Romantika si nikdy nevedla příliš šťastně ve světě GTA. Bezejmenný týpek z GTA3 začal svou cestu k bohatství, když ho jeho láska odsunula až na samé dno. A Tommy Vercetti byl příliš drsný, než aby se obtěžoval na něco jako lásku. CJ má však i jiné priority než moc a bohatství. Jasně, i on toho chce dost shrábnout, ale udělá si vždy trochu času, aby si užil s dívkami…ale ne s těmi, které shrábnou 20$ za bokovku v krajní uličce. Rande jsou zcela nepovinná část San Andreas, ale i s nimi se dá užít legrace.Rande
Tak, zamilovali jste se…nebo přinejmenším našli zajímavou dívku. Jak ji udržíte šťastnou? Hlavně ji věnujte pozornost – berte ji ven, zvěte na rande a dělejte věci, které chce dělat ona. Tímto rande končí jako jedna z miniher ve hře. Zajděte si zapařit – stačí najít diskotéku a zapůsobit na ni vašimi schopnostmi na tanečním parketu. Pokud je hladová, najděte restauraci a zajděte tam, kam se to stou, či s onou hodí. Průměrné dívce stačí večeře, jiné jídlo v rychlém občerstvení a nóbl dáma samozřejmě nepohrdne tou nejlepší restauraci. Nejošidnější rande je, když pouze jezdíte rychle přes různá území. Věnujte pozornost metru – pokud se začne snižovat, zrychlete, nebo zamiřte zpátky odkud jste přijeli. Jestliže bude chtít zastavit, zastavte a ji ať se projde a jakmile vás pozve na kávu, nabídku přijměte. Všechno se může zdát po čase nudné, zvlášť když dívka stále něco chce a vy ji věnujete maximální pozornost. Má to však svou cenu. Zvýšíte si hodnotu vztahu a dostanete dárky. Jakmile dosáhne vztah maxima, nemusíte se oné dívce tolik věnovat a jděte za další. Jen nesmíte potkat tu první a hlavně - neříkejte jí co by se takto mohlo stát.Ukažte své svaly
V San Andreas je přinejmenším šest různých dívek, které mají obdiv k CJ. Nemyslete si však, že je to tak jednoduché, tyto dámy jsou vybíravé a mají odlišný vkus. S Denise se setkáte automaticky po požáru bytu. Zbytek vás čeká na všelijakých odlehlých místech a abyste získali jejich srdce, musíte splnit různé fyzické požadavky. Například dáma u San Fierrské autoškoly má ráda tlusté chlapy, zatímco dívce v Ammu-Nation v Blueberry stačí obyčejný muž. Naše rada je jediná – o dámu v Las Venturas, která je na svalnaté chlapy se snažte naposled. Je snazší hubnout, než se zbavovat svalů.Další problémy
Sleduj svou váhu! Pokud se snažíte zachovat CJ fit, je nejhorší věcí, co může být chodit stále najíst se na rande, zvlášť pokud jde o schůzku s Denise, milující fast-foody. Tyto večeře cílené na zachování vztahu vám velmi ovlivní obvod vašeho pasu a několik jídel v Cluckin‘ Bell přidá hned několik palců do pasu. Nestyďte se trávit čas v tělocvičnách…pokud ne, tak má vaše dívka ráda obéznější muže. Květiny jsou dívčinými nejlepšími přáteli a měli by být i vašimi – jsou zadarmo. Nasbírat je můžete kdekoliv po cestě, například kolem cesty na Mulholland. Pohodlnější to je blízko prodavače hot-dogů na Verona beach a severozápadním rohu Glen parku, kde proběhne vaše první pouliční válka. Kytky se dají použít jako jakákoliv zbraň – stiskem O při držení. Dáma však mají rády gentlemany a tak raději používejte L1 pro předání kytice…a potom znovu pro přijetí odměny.

Jak se stát opravdu bohatým?


S tímto návodem je to věc velmi jednoduchá. Předem ale upozorňuji, že to také není věc zrovna krátká - já jsem skončil na 134424100 $ a trvalo mi to asi 8hod (pak jsem šel spát ;-). Napadlo již někoho jak na to? Ano, řešením jsou mise Vigilante (Policejní mise)...Příprava

Prakticky jedinou možností dostat se do 180. a vyššího levelu je mít tank Rhino. Můžete to zkusit s vrtulníkem Apache, ale nevím kde se dá sehnat a obzvláště létat ve městě je s ním peklo, nemluvě o střílení. Já osobně tedy preferuji zmíněný tank. Cesta k získání není nijak složitá (a ještě se přitom pobavíte). Je třeba mít těžkou zbraň - gatling s alespoň 300 náboji nebo raketomet s asi 10 raketami (dle vaší mušky). Dále potřebujete vlastnit domek s dostatečně velkou garáží (vhodné může být letiště, ale zde je zase nedostatek, resp. žádní civilisté na které můžete střílet) - mně se nejlépe osvědčil domek v Redsand West v Las Venturas. Získejte tedy alespoň 2. level hledanosti a vylezte na střechu domku (kdo by nevěděl tak zezadu, ale chce to trošku zdálky - úplně u zdi byste si akorát omlátili hlavu o střechu) a schovejte se za budku na střeše (klimatizace či co). Dále střílejte všechno co se pohne tak dlouho, dokud nebudete mít maximální úroveň hledanosti. Helikoptéry střílejte vaší těžkou zbraní. Teď máte na výběr-buď setrvat na střeše a až přijede tank jej sebrat, nebo raději vlezte až dozadu do garáže a střílejte cajty než přijede nějaký tank. Rychle k němu běžte, zkuste nastoupit, no napoprvé to nepůjde, vyleze však voják, který ho řídí a teď máte cestu volnou. Rychle zajeďte do garáže (chce to trochu rozjezd) a jděte si sejvnout hru. Může být trochu problém tank vytáhnout-pokud to nepůjde, vmáčkněte se mezi stěnu a tank, procpěte se až dozadu a vytlačte tank ven (přinejhorším použijte satchel charges na odšoupání tanku ven). Teď si tank můžete převést do garáže na letišti ať to nemusíte absolvovat znovu, pokud selžete, nebo můžete jít rovnou na věc. Zapněte tedy policejní misi a hurá na zločince.

Taktika

V prvních 12 levelech je třeba dávat si pozor na policisty - včas berte hvězdičky rozeseté po celém SA. Po 12. levelu už vám samy nepřibývají (jen když někoho zabijete nebo střílíte v blízkosti cajtů) a neubývají (berte symbol hvězdičky) úrovně hledanosti. Časem si získáte dost času na to, abyste mohli zajít se najíst - po 3 dnech by vám začal ubývat tuk a poté i svaly (jak se dostanete sem je třeba se jít rychle najíst, nejlépe něčeho tučného). Časem vám padne do rukou ovládání kanonu, takže nebude problém zločince dostat (jde to ale nejblíže na nějakých 40 metrů). Smůla je, pokud se vám zločinci objeví na nějakém letišti (já jsem to vyřešil tak, že jsem vylezl na vrátnici a sestřelil je gatlingem, ale např. na letišti v SF by to asi nešlo). Každopádně vás mise asi povede po celém SA.

Je třeba dávat pozor na:

  • vaši smrt - může se stát v mezičase, když jste mimo tank (např. když se jdete najíst) nebo z vyhladovění
  • na zničení tanku-tank se sice sám opravuje, ale pokud často hoříte nebo jste na střeše (jde celkem snadno se převrátit zpět-prostě střílejte do země) či do váš dlouho střílí policajt (do mě střílel asi 10 minut a už se ze mě valil černý dým), tak je to problém, protože tank nejde opravit. Pokud spadnete do vody, tak je to konec.
  • na vypršení časového limitu (může se hlavně ze začátku stát)
  • na ukončení mise
  • na zatčení policajty (proto se raději snažte co nejvíc času nebýt hledaní)

Odměna

Odměnami pro váš budou vysoké částky v pozdějších levelech, velké zvýšení respektu (nevím jestli dlouhodobou hledaností, bohatstvím nebo obojím) a nějaký takovýto pohled:


Dobývání území

V některých misích nebo ke konci hry budete potřebovat dobýt nepřátelské území v Los Santos. Není to příliš těžké, ale pár rad se každému hodí. Nemá ani moc cenu brát si s sebou moc členů gangu, protože je můžete ztratit po cestě a navíc vám moc nepomohou. Je dobré mít sniperovku – s tou můžete střílet nepřátele, už když přicházejí. Je sice drahá, ale pokud vyfotíte všech 50 objektů v San Fierru, tak se vám bude objevovat u benzínky. Pokud to ani se sniperovknou nezvládáte, tak vám pomůže jedině tank Rhino, se kterým je to hračka. Taky si dávejte pozor na policajty. Pokud jste zrovna v přestřelce a máte 2 hvězdy, tak to taky není zrovna jednoduchý. Proto je dobré dobývat území jedno po druhém a mezi nimi si ukládat hru.